پرس قرص

امروزه استفاده از انواع داروها و قرص‌های گیاهی به عنوان یک نیاز اصلی در بازار شناخته شده است. دغدغه بسیاری از افراد متخصص این است که چگونه می‌توان داروها و مکمل‌های گیاهی را به صورت یک قرص طرح دار و مستحکم درآورد. آن‌ها می‌خواهند داروها را در بسته‌های براق و شیک و کاملا استاندارد و بهداشتی قرار دهند و به بازار عرضه کنند. این موضوع نیاز به خدمات پرس قرص را مشخص می‌کند. مصرف داروهای گیاهی بدون تبدیل شدن به قرص دو مشکل مهم دارد. اول اینکه معمولا اکثر آن‌ها باید دم شوند و افراد باید زمانی را برای آماده شدن صبر کنند. به همین دلیل ممکن است بعد از مدتی به علت‌های مختلف این کار را انجام ندهند و داروها را مصرف نکنند. از طرف دیگر داروهای گیاهی نیز باید در دوز مشخص مصرف شوند. که مخاطبان معمولا از دوز آن اطلاعی ندارند.

پرس قرص چیست؟

پرس قرص یک ماشین مکانیکی است که برای فشرده کردن پودر به شکل قرص‌های هم اندازه، هم شکل و هم وزن استفاده می‌شود. دستگاه پرس قرص برای تولید کردن قرص‌های متنوع با کاربردهای گوناگون کاربرد دارد.
خدمات پرس قرص در صنایع دارویی، شیمیایی، غذایی و آزمایشگاهی و بیمارستانی نیز به کار می‌رود. این دستگاه عملکرد سریعی را ارائه می‌دهد. به همین دلیل توجه افراد بسیاری را جلب کرده است.
این دستگاه دقت بالایی تولید قرص‌ها دارد. همچنین قابلیت استفاده از دوز مشخص پودر برای هر قرص را دارد. سرعت زیاد در پرکردن و عملکرد سریع و آسان از دیگر ویژگی‌های این دستگاه است. نکته قابل ذکر این است که سرعت ماشین، ضخامت قرص و عمق پرکردن تنظیم پذیر است و شما می‌توانید آن را تغییر دهید. دستگاه پرس قرص در شکل‌ها، مدل‌ها و با کاربردهای متفاوت تولید می‌شوند.

همان طور که در قسمت بالا گفته شد دستگاه‌های پرس قرص از نظر مدل و شکل و کاربرد با یکدیگر متفاوت هستند. برای بهره‌مندی از خدمات پرس قرص لازم است ابتدا کاربرد مورد نظر خود را مشخص کنید. سپس با راهنمایی افراد متخصص در این حوزه دستگاه مناسبی را خریداری کنید. تعیین قیمت نیز با توجه به دستگاه مورد نیاز شما انجام می‌شود.
جالب است بدانید که در ایران نیز دستگاه پرس قرص تولید می‌شود. این دستگاه‌ها در صنایع مختلف کاربرد دارند و برای تولید محصولات متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از طرف دیگر تحریم‌ها باعث افزایش چشمگیر قیمت نمونه‌های خارجی شده است. به طور کلی دستگاه‌های ایرانی هزینه کم‌تری نسبت به نمونه‌های خارجی دارند. اما هم تعمیرات آن‌ها ساده‌تر است و هم به همان اندازه کیفیت دارند.
دلایل استفاده از پرس
در قسمت اول به دو دلیل مهم برای استفاده از خدمات پرس قرص برای داروهای گیاهی اشاره کردیم. استفاده آسان و دوز مشخص دارو دو دلیلی است که لزوم تبدیل این داروها به قرص را مشخص می‌کند.
خدمات پرس قرص به این منظور انجام می‌شود که این مواد مختلف دارویی و خوراکی به صورت بهداشتی و استاندارد قابل استفاده باشند. همانطور که گفته شد در پرس قرص، قرص‌ها با فشرده شدن پودر در داخل یک قالب تولید می‌شوند. همچنین در صورتی که بخواهید فرمولاسیون خاصی را در ترکیبات قرص استفاده کنید، باید ترکیبات مورد نظر را به صورت پودر گرانوله درآورد. سپس با استفاده از دستگاه پرس قرص، آن را به شکل حلقه‌های قرص ایجاد کرد.